GO

 

Jervetelleren for 2023 er publisert!
30. mars 2023

Hver vår og sommer pågår det feltregistreringer av jervekull over hele landet. Nå kan du igjen følge med på innmeldte kull i Rovdatas jerveteller.

Bli med på DNA-overvåkinga av jerv i 2023!
4. januar 2023

Rovdata oppfordrer publikum til å samle inn jerveskit og delta i DNA-registreringen av jerv over hele landet. Innsamlede prøver leveres til Statens naturoppsyn (SNO) lokalt.

Stabilt antall jerver i Norge
21. desember 2022

Det er i år registrert 329 jerver på DNA i Norge og den norske jervebestanden beregnes ut fra den DNA-baserte overvåkingen til å bestå av 349-391 individer. Bestandsstørrelsen er på samme nivå som i fjor.

Flere påviste jervekull i Skandinavia i 2022
1. november 2022

I år er det påvist 164 kull med jervevalper i Norge og Sverige, og det er en oppgang på fire kull fra i fjor. Økningen har funnet sted i Sverige, der det i år er påvist 19 flere kull. I Norge har antall påviste kull falt betydelig sammenlignet med 2021.

Markant nedgang i antall jervekull i år
3. oktober 2022

I 2022 er det påvist 45 jervekull i landet og det er betydelig færre enn i fjor, men bestanden er fortsatt over det nasjonale bestandsmålet på 39 kull.

Nyheter fra Rovdata