Det er i år påvist 51 jervekull i Norge, og det er ti færre enn i fjor. Bestanden er fortsatt over det nasjonale bestandsmålet på 39 årlige kull, som er bestemt av Stortinget.
Det er estimert 325 familiegrupper av gaupe i Norge og Sverige i vinter. Det er 29 flere enn året før, og økningen har funnet sted i begge land.
Det er beregnet at det var 91 familiegrupper av gaupe i Norge i vinter, som er en økning fra i fjor. Vi må tilbake til vinteren 2008/2009 for å finne like mange individer og familiegrupper av gaupe i landet.
Da kan du bidra til den DNA-baserte overvåkingen av jerv i Norge. Rovdata oppfordrer publikum til å plukke med seg en liten bit av skiten i en ren plastpose og levere prøven til Statens naturoppsyn (SNO) lokalt.
Du kan også i år følge med på feltregistreringene av jervekull rundt omkring i Norge i Rovdatas jerveteller. Statens naturoppsyn (SNO) melder inn antatte og dokumenterte jervekull til oss i Rovdata, som oppdaterer telleren fortløpende i vår og sommer.
Har du lyst til å bli med på den DNA-baserte overvåkingen av jerv i 2025? Rovdata oppfordrer publikum til å rapportere om funn av jervskit til en lokal rovviltkontakt i Statens naturoppsyn (SNO). DNA fra prøvene bidrar med verdifull informasjon om jervebestanden i Norge.